Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dalachowie


Idź do treści

Menu główne:

 



Kartka z dziejów Dalachowa


DALACHÓW - dawna postać nazwy "Dalachow''.Nazwa pochodzi od imienia "Dalek'', Dalech'', "Dalesz''; według Taszyckiego (1946) nazwa dzierżawcza, może być wprowadzona od nazwisk Dalechów, Dalechowscy.Obszar, na którym dziś usytuowana jest wieś DALACHÓW jeszcze w XVI wieku porastał las. Natomiast okoliczne wsie szlacheckie: Gana, Kuźnica Rudnickaoraz wsie kościelne: Rudniki i Dzietrzniki już wówczas istniały.Początki osadnictwa we wsi Dalachów należy dopatrywać się w końcu XVII wieku.Od 1760r. wieś Dalachów liczyła dziesięć domów rozrzuconych w dzielnicy Rogatka - w pobliżu traktu wieluńskiego. Pierwsze wzmianki pisane o Dalachowie pochodzą z roku 1880. W " Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów Słowiańskich", znajdujemy następującą notatkę: "Dalachów, wieś włościańska, powiat wieluński, gmina i parafia Rudniki niegdyś udział dóbr Rudniki, śród lasu, przy szosie z Wielunia do Częstochowy o dwie i ćwierć mili od Wielunia, ma 83 domy, 460 mieszkańców i pół włók roli".Współcześnie wieś liczy 271 gospodarstw o ogólnej powierzchni 751,5ha. Wieś liczy 1319 mieszkańców (2000r.).W czasie I wojny światowej wieś nie została zniszczona, głównie dzięki temu, że domy we wsi ułożone były pojedynczo na przestrzeni ok. 4km (tzw.rzędówka)wzdłuż polnej drogi. Po obu stronach rozciągały się pola uprawne.
Podczas II wojny światowej wieś Dalachów poniosła
dość duże straty. Okupant spalił kilkanaście domostw, kilkanaście wyburzył.Po wojnie nastąpił pełny, bardzo szybki rozwój wsi.Wieś zaczęła się rozbudowywać po obu stronach drogi, która została w1966r. pokryta asfaltem.Wielu mieszkańców Dalachowa podjęło pracę poza rolnictwem, w przemyśle w Katowicach, w Chorzowie, Częstochowie, Praszce, Ozimku i w Wieluniu.Praca w odległych miastach miała ścisły związek z rozwojem komunikacji.Przez wieś Dalachów przebiega linia kolejowa z Wielunia, przez Herby, do Katowic.Wieś pełni funkcję administracyjno-rolniczą, rozwija się funkcja usługowa.Funkcję kulturalno-oświatową pełni biblioteka, szkoła podstawowa i przedszkole.Obiektem zabytkowym jest młyn motorowy murowany pochodzący z 1937r.Na podstawie krótkiego rysu historycznego wsi Dalachów można stwierdzić, iż wieś rozwijała się bardzo szybko z małej osady w XVIIIw. Stała się jedną z największych wsi na terenie gminy Rudniki.

mgr Dorota Młynarczyk i mgr Wioleta Spodzieja






www.opole.kuratorium.opole.pl




























Strona główna | Szkoła dzisiaj | Historia szkoły | Kartka z dziejów Dalachowa | O naszym Patronie | Galeria | Plan lekcji - pdf | Statut szkoly - pdf | Program wychowawczy - pdf 



PSP Dalachów | spdalachow@poczta.onet.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego